Kategorie

Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem

  • Współrzędne: 49.751111,21.974722

  • Gotycki, drewniany kościół usytuowany we wsi Blizne z połowy XV wieku, wpisany wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

    Unikatowy zespół kościelno-plebański usytuowany jest na pagórku otoczonym starodrzewem. Drewniany kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych o charakterze obronnym, powstał najprawdopodobniej w XV lub XVI wieku (zapewne przed 1470), w stylu gotyckim. W I poł. XVII w. dobudowano do niego wieżę, a na początku XIX w. rozebrano okalające soboty. W latach 1964-1980 obiekt został gruntownie odrestaurowany.

    Kościół zbudowany jest na zrąb z jodłowych bali. Zastosowano w nim pierwotnie, charakterystyczny dla średniowiecznego ciesielstwa małopolskiego, system więźbowo-zaskrzynieniowo-zaczepowy. Od zachodu przylega do niego masywna dzwonnica z nadwieszoną izbicą. Bryła świątyni pokryta jest gontami. Teren kościoła otoczony jest drewnianym ogrodzeniem z murowanymi kapliczkami.

    Wnętrze składające się z kruchty, kwadratowej nawy i prezbiterium posiada bogaty, kolorowy wystrój. Zdobią go bezcenne polichromie z około 1550 roku, 1649 i 1700 roku, o 3 różnych dekoracjach malarskich. XVI i XVII wieczne malowidła zostały zakonserwowane w latach 2000/2001 przez Barbarę Czajkowską-Palusińską, Lecha Kitlińskiego i Sławomira Stępnia.

    W wyposażeniu kościoła wyróżniają się:

    • ołtarz główny z 1700 roku,
    • dwa późnobarokowe ołtarze boczne z XVII wieku (lewy z rzeźbą Madonny z XVI wieku - pozostałość późnogotyckiego tryptyku),
    • późnorenesansowa ambona z 1604 roku.
    • chrzcielnica z I poł. XVIII wieku,
    • belka tęczowa z barokową Grupą Pasji,



    źródło: Wikipedia



    Współrzędne: 49.751111,21.974722















    tagi: blizne