Kategorie

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

 • Współrzędne: 50.227689, 19.145050

 • W Centralnym Muzeum Pożarnictwa oglądać można następujące wystawy stałe:

  - Samochody pożarnicze,
  - Autodrabiny,
  - Polskie samochody pożarnicze,
  - Sikawki ręczne,
  - Sikawki konne,
  - Konne wozy pogotowia,
  - Drabiny konne,
  - Motopompy,
  - Zasłużeni dla polskiego pożarnictwa,
  - Mundury,
  - Hełmy,
  - Śląskie straże pożarne na wielkim formacie.


   

  Godziny otwarcia

  Muzeum czynne jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałku, w godzinach od 10:00-16:00.
  W okresie kwiecień – wrzesień w soboty i niedziele w godzinach 10:00-18:00.

  Kasa biletowa jest czynna do godziny 15:00.
  W okresie kwiecień – września w soboty i niedziele do godziny 17:00.

   

  Ceny biletów

  Dla zwiedzających indywidualnie:.

  dzieci, młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści, strażacy, nauczyciele oraz wychowawcy placówek opiekuńczo-wychowawczych, kombatanci: 4 zł.

  dorośli: 5 zł.

  Dla zwiedzających zbiorowo:.
  (grupy liczące powyżej 10 osób)

  dzieci, młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści, strażacy, nauczyciele oraz wychowawcy placówek opiekuńczo-wychowawczych, kombatanci: 3 zł.

  dorośli: 4 zł.

  bilet przewodnicki: 20 zł za każdą grupę zorganizowaną (liczącą 10-25 osób). Płatny dla grup zorganizowanych zwolnionych z innych opłat, tj. dla wycieczek dzieci poniżej 7 roku życia oraz wycieczek w dni wolne od opłat. Usługa jest dostępna również dla klientów indywidualnych po wcześniejszym umówieniu.

  UWAGA Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie grup zwiedzających zbiorowo (powyżej 10 osób) oraz o punktualne przybycie do muzeum w wyznaczonym dniu. Przybycie bez zapowiedzi, bądź nieterminowe, może się wiązać z koniecznością oczekiwania na przewodnika, lub nawet odmową usługi przewodnickiej.

  Lekcje muzealne: 15 zł
  Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość odbycia lekcji muzealnej. Lekcję jest przeprowadzona po wcześniejszym zgłoszeniu. Więcej na temat lekcji muzealnych w CMP zobacz tutaj.

  Wstęp wolny do muzeum przysługuje: dzieciom do lat 7, osobom fizycznym odznaczonym Orderem Orła Białego, Orderem Wojennym Virtuti Militari, Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”; pracownikom muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów; członkom Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) lub Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS); posiadaczom Karty Polaka, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Dz. U. Nr 180, poz. 1280 oraz z 2008 r. Nr 52, poz. 305).

  W niedzielę wstęp wolny dla wszystkich zwiedzających indywidualnie. Grupy zorganizowane chcące skorzystać z usługi przewodnickiej są zobowiązane do nabycia biletu przewodnickiego za każde 25 osób.

  Atrakcje typu: przejazd samochodem pożarniczym, pokaz akcji ratowniczo-gaśniczej, gaszenie symulowanego pożaru są organizowane tylko w szczególnych przypadkach

   

  CO ZWIEDZAJĄCY WIEDZIEĆ POWINIEN

  1. Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem trwa ok. 1 – 1,5 h. Zwiedzanie indywidualne w zależności od zainteresowania zwiedzającego.

  2. Muzeum jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodziców z małymi dziećmi. Jest wyposażone w podjazdy, windy i przewijak.

  3. Zwiedzanie grupowe muzeum z przewodnikiem nie jest dodatkowo płatne dla zorganizowanych grup posiadających bilet wstępu.

  4. Grupa zorganizowana może liczyć nie mniej niż 10 osób i nie powinna liczyć więcej niż 30 osób.

  5. Fotografowanie na terenie muzeum jest bezpłatne a wykonane zdjęcia mogą służyć tylko do celów prywatnych. Fotografowanie i nagrywanie w muzeum do innych celów niż prywatne wymaga pisemnej zgody Dyrektora muzeum.

  6. Wchodzenie na eksponaty, dotykanie ich jest zabronione. W przypadku lekceważenia tego zakazu obsługa muzeum może wyprosić osoby niestosujące się do zakazu.

  7. Spożywanie posiłków na terenie muzeum jest zabronione.

  8. Wprowadzanie i wnoszenie do muzeum zwierząt jest zabronione. Zakaz ten nie dotyczy psów przewodników.  źródło: CMP w Mysłowicach  Współrzędne: 50.227689, 19.145050


  tagi: pożarnictwa pożarnictwo mysłowice mysłowicach