Kategorie

Rocznica śmierci Jana Szczepkowskiego



Urodzony w 1878 r. Jan Szczepkowski był przedstawicielem nurtu art déco w polskiej rzeźbie.

Naukę rozpoczął w 1892 r. w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. W latach 1896-1900 studiował w krakowskiej ASP, gdzie uczył się pod kierunkiem Alfreda Dauna, Konstantego Laszczki i Jacka Malczewskiego. W 1904 r. wyjechał na stypendium do Paryża. Tam zetknął się z twórczością Auguste’a Rodina i Emile’a-Antoine’a Bourdelle’a. Był członkiem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana, Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i ugrupowania plastycznego "Rytm", nawiązującego do tradycji sztuki ludowej.








Na manierę rzeźbiarską Szczepkowskiego wpłynęło zainteresowanie folklorem i sztuką ludową, głównie z terenu Podhala. Pod względem stylistycznym jego prace wykazują tendencję do geometryzacji. W pierwszym okresie twórczości tworzył rzeźby nawiązujące tematycznie do Młodej Polski, np. przedstawienia prac rolniczych na fasadzie Domu Towarzystwa Rolniczego w Krakowie. Od połowy lat dwudziestych skupił się na rzeźbie architektonicznej - powstały wtedy płaskorzeźby dekorujące fasadę Banku Gospodarki Krajowej w Warszawie i elewacje budynku Sejmu (1927-1928), a także niezachowany do dziś fryz Teatru Ateneum z 1929 r. Styl Szczepkowskiego cieszył się uznaniem także za granicą. Wystawiona przez artystę na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 r. Kapliczka Bożego Narodzenia została nagrodzona Grand Prix. Sam Szczepkowski został wówczas wyróżniony przed rząd francuski Legią Honorową.

Artysta zmarł w 1964 r. w Milanówku. Od 1978 r. istnieje tam muzeum jego imienia.

ML

Fotografia: płaskorzeźba Sport/Przysposobienie obronne Jana Szczepkowskiego w gmachu Sejmu RP, Wikimedia Commons, domena publiczna.




O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.