Kategorie

Uruchomienie fontanny Neptuna w Gdańsku








Sklep Poszukiwania.pl




Jeden z symboli Gdańska — fontanna Neptuna - powstała z inicjatywy burmistrza miasta Bartłomieja Schachmanna już w 1615 r. Jej projektodawcą był znany gdański rzeźbiarz i architekt Abraham van den Blocke, który zasłużył się również budową ołtarza głównego w kościele św. Jana i zaprojektowaniem Złotej Bramy. Ze względu na zawirowania wojenne fontanna została uruchomiona dopiero w 1633 r. A w rok później dodano do niej ozdobną kratę.

Jest to jedyna zachowana w mieście fontanna typu włoskiego z wieloboczną misą zwieńczoną rzeźbą. Wykonana z brązu postać władcy mórz stanęła w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Gdańska - na Długim Targu przed wejściem do Dworu Artusa, siedziby miejskiego patrycjatu. W XVIII wieku przebudowano podstawę fontanny, dodano postacie morskich stworzeń, nadając jej styl rokokowy. W czasie II wojny światowej fontanna została zdemontowana i ukryta, co zapewne pozwoliło jej przetrwać bez znaczniejszych uszkodzeń i umożliwiło ponowne uruchomienie w 1954 r.

Według legendy Neptun przyczynił się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser. Pewnego razu zdenerwowawszy się na częste wrzucanie monet do fontanny, uderzył trójzębem w wodę. W efekcie złote monety zostały rozbite na drobne płatki, które od tamtej pory zdobią mocny ziołowy likier.

EZ

Ilustracja: pocztówka z początku XX w. przedstawiająca gdańskiego Neptuna, Polona, CC-BY-NC.

 

O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.