Kategorie

Kościół Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu

  • Współrzędne: 52.106455, 19.943270








  • Zbudowany został w stylu barokowym w latach 1672 -1680. Do znanych z imienia fundatorów należeli Jan Szamowski – kasztelangostyński oraz Wojciech Zimny – chłop z Bobrownik. Na przełomie wieków XVII i XVIII został rozbudowany z fundacji arcybiskupa Michała Radziejowskiego. Kościół został uroczyście konsekrowany w lipcu 1749 roku. Od początku gospodarzami kościoła byli Ojcowie Pijarzy. W kościele znajdują się freski przypisywane włoskiemu malarzowi Michelangelo Palloniemu.


    Wnętrze kościoła jest trójnawowe z prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. Prezbiterium i nawa główna posiadają sklepienia kolebkowe z lunetami na podwójnych pasach. W przybudówkach przy prezbiterium znajdują się natomiast sklepienia kolebkowo-krzyżowe, a w nawach bocznych i pod chórem: sklepienia krzyżowe na pasach i kolebkowe na emporach. Na szczególną uwagę zasługuje boczny ołtarz kościoła z rzeźbą Matki Boskiej Łaskawej oraz dwiema rzeźbami Salomona i Mojżesza (przypuszcza się, że ich autorem jest Jan Jerzy Plersch).

    Przy Kolegium Łowickim Ojców Pijarów odbywały się Kapituły Prowincjalne. Na jednej z nich w roku 1753 staraniem ks. Stanisława Konarskiego została uchwalona reforma szkolnictwa, najpierw pijarskiego – zatwierdzona przez papieża Benedykta XIV, a potem dała impuls do powołania Komisji Edukacji Narodowej, co dokonało się na Sejmie Czteroletnim.

    Obecnie Ojcowie Pijarzy, którzy po długiej przerwie, trwającej od roku 1864 do 1958, powrócili do Łowicza i prowadzą działalność duszpasterską (kościół rektoralny) oraz edukacyjną (szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum). 


    źródło: Wikipedia


    Współrzędne: 52.106455, 19.943270





    POLECAMY TAKŻE: