Categorías

Centrum Nauki i Sztuki - Stara Kopalnia


placówka muzealna, zlokalizowana na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Julia", prowadzona przez Muzeum w Wałbrzychu. Otwarta została 9 listopada 2014 roku[1]po gruntownym rozbudowaniu Muzeum Przemysłu i Techniki mieszczącego się w tym miejscu od 1999 roku. Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki została wpisana 2015 roku na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego - ERIH. Na „Centrum…” składają się:
  • Muzeum Przemysłu i Techniki.
  • Zwiedzającym udostępniono część obiektów należących do byłej kopalni, między innymi łaźnię (z pomieszczeniami do przechowywania ubrań roboczych), budynek maszyny wyciągowej, warsztat elektryczny, plac kopalniany (na którym znajdują się m.in. lokomotywy i wozy transportowe) oraz fragment XVIII-wiecznej tzw. "Lisiej sztolni" położonej na głębokości 30 metrów. Zwiedzanie muzeum odbywa się wyłącznie z przewodnikiem; obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Przed zejściem do zabytkowej sztolni turyści otrzymują fartuch i kask ochronny.
  • Europejskie Centrum Ceramiki Unikatowej zaadoptowanej z zabudowy poprzemysłowej,
  • galeria sztuki współczesnej,
  • siedziby organizacji pozarządowych i miejskich instytucji kultury na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu.

Do dziś przetrwały murowane basztowe wieże wyciągowe szybów "Julius" (teraz "Julia") i "Ida" ("Sobótka"), swoim wyglądem nawiązujące do dawnych wież obronnych. Ich wystrój architektoniczny wykonano w stylu klasyczno-renesansowym. Ten typ wież był od lat 50. XIX wieku powszechnie stosowany w kopalniach głębinowych ze względu na masywną konstrukcję wytrzymującą ciężar umieszczonych w niej urządzeń wyciągowych i wydobywanego urobku. Po wojnie krymskiej ten typ basztowych wież wyciągowych zyskał nazwę "Malakoff-Turm" (od fortu "Malakow", zwanego także "Małachow", w Sewastopolu)[6]. Pod koniec XIX wieku, zgodnie z panującymi wówczas trendami, wkomponowano w nie wieże stalowe ("Julius" w 1893 r., "Ida" w 1903 r.).

W czasie pogłębiania obu szybów wybudowano pomiędzy nimi kotłownię nr 1 pod postacią wieży z otaczającymi je wieżyczkami. Ten trzypiętrowy budynek, o wysokości 15 metrów, został zbudowany na fundamencie murowanym. W 1885 r. kotłownia została zlikwidowana, a wnętrze budynku zaadaptowano na łaźnię i pralnię. Na trzecim piętrze znalazł się pomost obiegu wózków nadszybia. W 1915 r. wybudowano w sąsiedztwie nową łaźnię dla górników, a pomieszczenia przy szybach przeznaczono na łaźnię dla kobiet pracujących w sortowni węgla oraz na pralnię i magazyny szybowe.

Poza tymi obiektami na terenie byłej kopalni znajdują się również warsztaty mechaniczne z 1872 r., sortownia węgla z 1888 r., płuczka i flotacja węgla z lat 1902–1914, oraz zachowane maszyny i urządzenia wyciągowe szybu "Sobótka" z 1912 r. wraz z oprzyrządowaniem.

Zwiedzający kopalnię mają do wyboru dwie trasy zwiedzania:

Trasa 1 – Zabytkowa kopalnia "Julia"

  • Markownia,
  • Łaźnia górnicza z 1915 r.,
  • Maszyny wyciągowe szybu "Julia" z 1911 r.,
  • Maszyny warsztatu mechanicznego,
  • Wielkogabarytowe maszyny i urządzenia transportu kopalnianego,
  • Replika sztolni górniczej "Julia" z maszynami i urządzeniami górniczymi do urabiania i ładowania węgla.

Trasa 2 – Zabytkowa "Lisia sztolnia" i szyb "Sobótka"

  • Zrąb szybu "Sobótka",
  • Maszyna wyciągowa z 1912 r.,
  • Ekspozycja szybowych maszyn i urządzeń górniczych,
  • Szyb "Sobótka" o głębokości 33 metrów oraz "Lisia Sztolnia" o długości około 200 metrów.

 

Zwiedzanie odbywa się codziennie od godz. 10.00 do 18.00.

Czas zwiedzania to ok. 100 minut, wejście tylko z przewodnikiem o pełnych godzinach – zbiórka w miejscu sprzedaży biletów, czyli w budynku Welcome Center.

Ostatnie wejście jest o godz. 16.00, natomiast w okresie letnim (lipiec, sierpień) w soboty i niedziele ostatnie wejście o godz. 17.00.

Grupy zorganizowane zapraszamy do kontaktu. Pomożemy wybrać dogodny termin i godzinę zwiedzania: tel. 74 667 09 70 mail: recepcja@starakopalnia.pl

Oferujemy również zwiedzanie z przewodnikiem anglo- i niemieckojęzycznym po uprzedniej rezerwacji.

Istnieje możliwość wypożyczenia audioprzewodnika w języku: angielskim, niemieckim i czeskim za dopłatą 5 zł.


Bilety

 

BILET NORMALNY: 20 zł

BILET ULGOWY*: 15 zł
* uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, studenci do ukończenia 25. roku życia, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne)

BILET GRUPOWY*: 15 zł/osoba
* dotyczy grupy liczącej min. 15 osób. W przypadku młodzieży szkolnej: wejście bezpłatne dla 1 opiekuna na każde 15 dzieci – zwiedzanie grupowe po wcześniejszej rezerwacji)

BILET RODZINNY: 55 zł

POSIADACZE WAŁBRZYSKIEJ KARTY „RODZINA 3 PLUS”: jeden z rodziców kupuje bilet normalny, pozostali członkowie rodziny płacą 1 zł/osoba

POSIADACZE OGÓLNOPOLSKIEJ KARTY DUŻEJ RODZINY: jeden z rodziców kupuje bilet normalny, pozostali członkowie rodziny płacą 8 zł/osoba

PREFERENCJA DLA EMERYTOWANYCH GÓRNIKÓW WAŁBRZYSKIEGO ZAGŁĘBIA WĘGLOWEGO: 10 zł/osoba




źródło: Wikipedia; Starakopalnia.pl/




Współrzędne: 50.771644, 16.260934











POLECAMY TAKŻE: