Categories

Przełom Dunajca


Pieniński Przełom Dunajca – przełom rzeki Dunajec przez pasmo górskie Pienin (Pieniny Właściwe), na długości ok. 8 km pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Rzeka tworzy na tym odcinku wiele ostrych zakoli, a ściany skalne osiągają ok. 300 m wysokości. Jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie.
Znany szlak turystyczny, którym od dziesiątków lat organizowane są regularne spływy na tratwach, stanowiące atrakcję na skalę europejską. Początek spływu ma miejsce w Sromowcach Wyżnych (Kątach), gdzie znajduje się przystań flisacka i pawilon Pienińskiego Parku Narodowego. Spływ kończy się po 18 km w Szczawnicy (czas trwania 2 godz. 15 min) lub po 23 km w Krościenku (czas trwania 2 godz. 45 min).


Początki spływów sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Wtedy to pasażerami flisackich tratw byli najczęściej kuracjusze ze Szczawnicy oraz goście z zamków w Niedzicy i Czorsztynie.

Przełom Pieniński można także zwiedzić pieszo lub rowerem. Umożliwia to Droga Pienińska ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru prowadząca wzdłuż prawego brzegu Dunajca, niemal w całości po słowackiej stronie.

Skalne ściany przełomu zbudowane są przede wszystkim z tzw. wapieni pienińskich. Są to białe, bogate w szczątki mikroorganizmów wapienie rogowcowe, które tworzyły się w głębszych partiach zbiornika morskiego na przełomie jury i kredy oraz we wczesnej kredzie (ok. 145-120 mln lat temu).
Geneza Przełomu Pienińskiego, pomimo szeroko zakrojonych badań naukowych, wciąż nie została jednoznacznie wyjaśniona. Najczęściej Przełom Pieniński uznaje się za przełom typu antecedentno-strukturalnego: Pieniny wypiętrzały się na tyle wolno, że meandrująca rzeka zdążyła wciąć się w budujące je skały wykorzystując różnicę w odporności skał na erozję (przełom antecedentny) oraz dostosowując się do struktur podłoża, głównie licznych uskoków (przełom strukturalny). Według innej teorii duże znaczenie w powstawaniu przełomu mogła odegrać erozja wsteczna niektórych późnoneogeńskich rzek karpackich (pra-Dunajca) – wówczas można mówić o przełomie typu regresyjnego. Przyjmuje się, że przełom tworzył się od miocenu po pliocen.



żródło: Wikipedia
Autor foto: Jerzy Opioła


Spływ przełomem Dunajca można rozpocząć w Sromowcach Wyżnych . Kątach/ przystań początkowa/ lub w Sromowcach Niżnych u podnóża Trzech Koron/ przystanek na trasie spływu/

Istnieją dwie przystanie docelowe:

  • Szczawnica - długość trasy ok. 18 km,
    czas trwania spływu - ok. 2 godz. 15 min.
    Sromowiec Niżnych ok.12 km czas trwania ok. 1 godzina 45 minut
  • Krościenko - długość trasy ok. 23 km,
    czas trwania spływu - ok. 2 godz. 45 min.
    ze Sromowiec Niżnych ok.17 km czas trwania ok. 2 godziny 15 minut

Uwagi dotyczące wszystkich uczestników spływu!

- łodzie odpływają po zebraniu się minimalnego stanu to jest 10 osób. W przypadku mniejszej ilości istnieje możliwość wypłynięcia łodzi po opłaceniu podstawowego kosztu/cena za 10 osób/.
- Przy podwyższonym stanie wody (tj. pow. 240 cm na wodowskazie Sromowce-Kąty) ulgi nie obowiązują.
- Powrót na parking do przystani początkowej odbywa się za dodatkową opłatą. Bilety do kupienia w kasie spływu.

Kasy biletowe czynne:

kwiecień: 9.00-16.00
maj - sierpień: 8.30-17.00
wrzesień: 8.30-16.00
październik: 9.00-15.00

Sprzedaż biletów odbywa się na bieżąco i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji./Chcąc uniknąc kolejek w okresie wekendów i wakacji zapraszamy w godzinach porannych do 10.00 lub po 14.00.





Współrzędne: 49.406404, 20.368884










POLECAMY TAKŻE:










tagi: pieniny dunajec przelom przełom dunajca sromowce szczawnica kroscienko