Kategorie

Bunkry Baterii Bluchera

 • Współrzędne: 54.5866 N 16.8483 E

 • Park Historii i Rozrywki „Twierdza Ustka” zaprasza wycieczki szkolne, firmowe, wycieczki i indywidualnych turystów. Oferujemy imprezy integracyjne, urodziny, ogniska, świetną zabawę , połączoną z lekcją historii Ustki i Polski w terenie , zwiedzanie bunkrów oraz gry i zabawy towarzyszące na zamówienie, jak również wojskową grochówkę, wraz z kiełbasą z grilla.
  „Blűcher” – kompleks niemieckich bunkrów z lat 30 ubiegłego wieku - leży blisko centrum Ustki, tuż przy zachodnim falochronie portowym. Można go na razie zwiedzać z zewnątrz. Podziemia są sprzątnięte i okresowo udostępniane do zwiedzania przez stowarzyszenie miłośników fortyfikacji i Wydział Promocji usteckiego Urzędu Miasta.

  Powstanie pierwszej usteckiej baterii miało związek z tworzonym w pobliżu poligonem artylerii przeciwlotniczej. Na armatach należących do lotnictwa szybko położyła jednak łapę hitlerowska Marynarka Wojenna (Kriegsmarine).

  Na 12 metrowej wydmie - najwyższym wzniesieniu górującym nad plażą - ulokowano działobitnię tak zwanego działa prowadzącego. Ten bunkier ma dwie kondygnacje. Na górnej stała armata kalibru 105 mm. Pośrodku płaszczyzny otoczonej niszami amunicyjnymi zachowało się stalowe gniazdo mechanizmu obrotowego armaty. W dolnej, ukrytej części działobitni, znajdują się schrony dla obsługi, połączone podziemnym korytarzem z bunkrem dowodzenia i kierowania ogniem, na którego górnej platformie stał dalmierz (odległościomierz), dzięki któremu namierzano potencjalne cele. Na zdjęciu widać panoramę baterii z górnymi platformami bunkrów.


  źródło: www.bunkryustka.pl


  Współrzędne: 54.5866 N 16.8483 E