Kategorie

Zbliża się kolejny Rajd Ptasiarzy

Nauka obywatelska połączona z rywalizacją sportową, czyli dziewiąta edycja Rajdu Ptasiarzy odbędzie się 6 maja. Istotą inicjatywy jest rywalizacja polegająca na wykryciu jak największej liczby gatunków ptaków w ciągu 24 godzin."Trud prowadzenia długich i wyczerpujących obserwacji, przejechanie kilkuset kilometrów w poszukiwaniu najrzadszych gatunków i walka ze zmęczeniem to wielkie wyzwanie dla ptasiarzy uczestniczących w rajdzie" - czytamy w komunikacie inicjatorów akcji.

 

Rajd Ptasiarzy wzorowany jest na zachodnich tradycjach polegających na obserwacji ptaków w kilkuosobowych zespołach przez 24 godziny. Wygrywają zespoły, które wykryją największą liczbę gatunków.

 

Prekursorem organizacji akcji w Polsce jest dr Jacek Betleja, ornitolog z Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego, zafascynowany takim sposobem prowadzenia obserwacji ptaków.

 

Od zeszłego roku w organizację rajdu włączyło się również Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), co znacząco zmieniło sposób zbierania i opracowania wyników obserwacji. Obecnie do notowania ptaków wykorzystywana jest aplikacja NaturaList, działająca na urządzeniach mobilnych.

 

Ptasiarz jest polskim tłumaczeniem angielskiego słowa birdwatcher lub birder. Jak wyjaśniają organizatorzy przedsięwzięcia, słowo to pojawiło się w polskim słownictwie pod koniec ubiegłego wieku, kiedy to obserwowanie ptaków zaczęło być popularną metodą spędzania wolnego czasu.

 

"Ptasiarz to pasjonat, który obserwuje ptaki, dobrze je rozpoznaje, chętnie przekazuje wyniki swoich obserwacji do ośrodków naukowych. Obserwowanie ptaków jest dla niego motywacją do wyjścia w teren, aktywnego spędzania czasu, bycia w kontakcie z dziką przyrodą" - tłumaczą organizatorzy Rajdu Ptasiarzy.

 

Ptasiarze nie tylko obserwują ptaki dla własnej przyjemności, ale też dzielą się zebranymi danymi - umieszczając swoje obserwacje w internetowych kartotekach. W ten sposób przyjemny sposób spędzania wolnego czasu jest jednocześnie formą nauki obywatelskiej.

 

Dane zebrane podczas rajdu umożliwiają określenie dat pojawienia się gatunków przylatujących do Polski na początku maja, aktywności dobowej ptaków, nowych stanowisk gatunków mniej licznie występujących w kraju oraz wybranie województwa, w którym można stwierdzić najwięcej gatunków ptaków - wyliczają organizatorzy akcji. Dotychczas najlepsze zespoły były w stanie naliczyć ponad 150 gatunków w czasie jednej odsłony rajdu.

 

Aby wziąć udział w rajdzie, który odbędzie się w tym roku 6 maja, niezbędne jest zalogowanie się w portalu www.rajdptasiarzy.pl i w ogólnopolskim systemie zbierania danych o obserwacjach ptaków www.ornitho.pl.

 

W 2016 roku w rajdzie wzięło udział 30 drużyn. Zespoły z najlepszymi wynikami są nagradzane przez sponsorów – firmy optyczne produkujące lornetki i lunety do obserwacji ptaków: Opticron i Swarovski.

 

PAP - Nauka w Polsce

Źródło: www.naukawpolsce.pap.plPOLECAMY TAKŻE: