Kategorie

Wystawa „Olga Boznańska (1865–1940)”

Do 2 maja br. w Muzeum Narodowym w Warszawie potrwa wystawa „Olga Boznańska (1865–1940)”. Konferencja prasowa poprzedzająca otwarcie ekspozycji – z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej, dyrektor MNW dr. Agnieszki Morawińskiej oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofii Gołubiew - odbyła się 25 lutego br.

Polacy lubią malarstwo impresjonistów i postimpresjonistów. Wystawa obrazów Olgi Boznańskiej, której twórczość utrzymana jest w podobnym klimacie i w podobnym czasie powstała, jest „strzałem w dziesiątkę - powiedziała minister Omilanowska podczas konferencji w warszawskim Muzeum Narodowym. 

Zwróciła uwagę na towarzyszące wystawie dwa katalogi: krakowski i warszawski.

Już sama ich szata graficzna wskazuje na pewne różnice. Na okładce krakowskiego znajduje się piękna barwna reprodukcja obrazu "Dziewczynka z chryzantemami", a katalog warszawski ma okładkę szarą, stonowaną. W Krakowie podkreślono bogatą paletę malarki, a w Warszawie bardziej pokazano artystkę jako mistrzynię niuansów, przejść kolorystycznych, delikatnego zróżnicowania tonów.

Olga Boznańska (1865–1940) to jedna z najbardziej cenionych polskich malarek, zaliczanych do ścisłego grona najwybitniejszych artystek europejskich. Inspiracją do zaprezentowania jej twórczości stała się przypadająca 15 kwietnia br. 150. rocznica urodzin malarki.

Obrazy Boznańskiej z różnych okresów zestawione zostały z wybranymi pracami malarzy europejskich i japońskich. W tym z arcydziełami takich mistrzów, jak Diego Velázquez, Édouard Manet, Eugène Carrière, Henri Fantin-Latour i Édouard Vuillard.

Wyjątkową atrakcją warszawskiej edycji wystawy jest znakomity obraz pędzla Jamesa Abbotta McNeilla Whistlera Harmonia w szarości i zieleni: Miss Cicely Alexander, wypożyczony na pierwszy miesiąc ekspozycji przez Tate w Londynie.

Wystawa pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej zorganizowana została przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, ze specjalnym udziałem Musée d’Orsay. Będzie czynna do 2 maja br.  Towarzyszy jej bogaty program  wydarzeń - http://www.mnw.art.pl/edukacja/programy-do-wystaw-czasowych/olga-boznanska-1865-1940--program-towarzyszacy-wystawie




źródło: www.mkidn.gov.p