Kategorie

„Współczesna dramaturgia ukraińska. Od A do JA”–spotkanie z dramatem ukraińskim

Prezentacja książki „Współczesna dramaturgia ukraińska. Od A do JA” oraz spotkanie 
z pisarzem Dimą Łewickim i tłumaczką odbędzie się w sobotę 25 maja o 14.00 na stoisku „Salon książki Ukraińskiej” (Stoisko 143/D13 (Promenada) w ramach Warszawskich Targów Książki. Wezmą w nim udział: Elżbieta Manthey (wydawca), Dima Łewycki (dramaturg), Zuza Barc (reżyserka), Anna Korzeniowska-Bihun (tłumaczka). Prowadzenie: Tomasz Miłkowski. 








Sklep Poszukiwania.pl


„Współczesna dramaturgia ukraińska. Od A do JA” stanowi antologię ośmiu sztuk w wyborze 
i przekładzie Anny Korzeniowskiej-Bihun. Każdy z dramatów zamieszczonych w antologii wyróżnia się odmiennym stylem – znajdziemy w niej sztuki eksperymentujące z formą i językiem oraz te bardziej tradycyjne; groteskowe komedie ukazujące instytucjonalne wypaczenia oraz poetyckie obrazy samotności i desperacji. Wszystkie łączy jednak empatia dla człowieka, znajdującego się w sytuacji skrajnej, próbującego wypracować strategie przetrwania w burzliwej rzeczywistości. To wybór dramtów istotnych dla obecnego dyskursu o współczesnej Ukrainie; z jej niestabilną sytuacją gospodarczo-polityczną, życiem z wojną w tle, mechanizmami transformacji ustrojowej.

Wśród autorów znajdują się doceniani w kraju i za granicądramatopisarze młodego i średniego pokolenia: Pawło Arje, Natalia Błok, M. Masza Wakuła, Ołeksandra Hromowa, Tetiana Kycenko, Dima Łewycki, Olga Maciupa oraz tragicznie zmarła Anna Jabłonska.

 

  1. Pawło Arje – Chwała bohaterom
  2. Natalia Błok – Przez skórę
  3. M. Masza Wakuła – Polarnicy
  4. Ołeksandra Hromowa – Dźwięki i głosy
  5. Tetiana Kycenko – Białofartuszność
  6. Dima Łewycki – Studnia
  7. Olga Maciupa – Czas na pilates
  8. Anna Jabłonska – Gdzieś i około

 

Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ambasady Ukraińskiej w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI. Pod patronatem: TVP Kultura, e-teatr, pismo Teatr i Odra.