Kategorie

W Krakowie upamiętniono 70. rocznicę powojennego wskrzeszenia UJ

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego, jego społeczność akademicka i byłe studentki tajnych kompletów UJ uczcili uroczyście 70-lecie odrodzenia krakowskiej uczelni po II wojnie światowej. Przypomnieli także wybitne postacie okresu podziemnego UJ czasów okupacji.

19 marca 1945 roku to data, która symbolizuje odrodzenie Uniwersytetu Jagiellońskiego mrocznych latach okupacji. Wtedy to odbyła się pierwsza powojenna inauguracja roku akademickiego na UJ, której dokonał ówczesny rektor UJ prof. Tadeusz Lehr-Spławiński.

 

W czwartek uczczono tę rocznicę, składając kwiaty pod tablicą pamiątkową przy ul. Podwale 2, gdzie mieściła się kancelaria tajnego uniwersytetu. W ceremonii udział wzięli m.in. rektor UJ prof. Wojciech Nowak, przedstawiciele duchowieństwa, społeczności akademickiej UJ. Obecni byli także byli studenci tajnych kompletów UJ i sympatycy Stowarzyszenia Ne Cedat Academia, głównego organizatora uroczystości.

 

Główne uroczystości odbyły się w historycznej sali nr 56 w Collegium Novum. Przybyłych powitała dr Monika Małecka, prezes Stowarzyszenia Ne Cedat Academia, które zrzesza rodziny profesorów UJ czasów okupacji i byłych studentów tego okresu.

 

W rozmowie z PAP Małecka przypomniała, że mimo oficjalnego zamknięcia uczelni przez Niemców w wyniku akcji 6 listopada 1939 - deportowania do obozów profesorów i asystentów uczelni - UJ wznowił działalność w podziemiu. Szacuje się, że przez tajne komplety na UJ w okresie okupacji przewinęło się łącznie od 800 do 1000 osób - wykładowców i studentów.

 

"Tajne nauczanie odbywało się w około 160 lokalach rozsianych po całym Krakowie - najczęściej prywatnych mieszkaniach" - przypomniała przewodnicząca Ne Cedat Academia, której dziad - Mieczysław Małecki, był jednym z inicjatorów tajnego nauczania. Przez całą okupację nie doszło do żadnej wpadki.

 

W czasie ceremonii wspominano wybitne postacie ówczesnych profesorów, m.in. Władysław Szafera, botanika, rektora tajnego Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Adama Heydla, prawnika i ekonomisty. O swoich przeżyciach mówiły też dwie studentki tajnego nauczania: dr Zofia Czajka, studentka tajnych kompletów chemii oraz Halina Kwiatkowska, znana aktorka, studentka tajnych kompletów polonistyki.

 

Uniwersytet Jagielloński był oprócz uczelni w Lublinie pierwszą szkołą akademicką, która przystąpiła do pracy dydaktycznej i naukowej po uwolnieniu spod niemieckiej okupacji. W powojennym roku akademickim, który trwał zaledwie cztery miesiące, dyplomy ukończenia studiów otrzymało 472 absolwentów, przeprowadzono 65 przewodów doktorskich oraz 12 habilitacji. Wszystko to było możliwe jedynie dzięki podziemnej działalności w czasie wojny.

 

Głównym organizatorem czwartkowych uroczystości było Stowarzyszenie Ne Cedat Academia.

 

PAP-Nauka w Polsce

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl