Kategorie

Słynni światowi filmowcy: "Stocznia Gdańska zasługuje na UNESCO"

Stocznia Gdańska w 2020 roku będzie polskim kandydatem do wpisania na prestiżową Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Narodowy Instytut Dziedzictwa, koordynator projektu, zainicjował akcję, która ma zachęcić Polaków do kibicowania tej inicjatywie i przypominać, jak ogromną rolę odegrało to miejsce we współczesnej historii.








Sklep Poszukiwania.pl


W kampanię włączyli się, m.in. influencerzy, promujący akcję na Instagramie, projektanci mody, którzy zaprojektowali bluzy i czapki inspirowane tym poprzemysłowym kompleksem oraz autorzy popularnych kanałów na Youtube, czyli Radek Kotarski i Historia bez Cenzury, którzy przygotowali materiały wspierające Stocznię.

Teraz do inicjatywy dołączyli słynni filmowcy, którzy byli gośćmi tegorocznego festiwalu Cameraimage w Toruniu (9-16.11.2019). Wystąpili oni w serii wywiadów, w których mówią o wadze wolności i solidarności oraz przypominają o tym, że Stocznia Gdańska to kolebka tych wartości. Z szacunkiem opowiadają o robotnikach-bohaterach, którzy właśnie tam rozpoczęli walkę o demokrację, a swoją determinacją i zaangażowaniem zapoczątkowali upadek żelaznej kurtyny. – Wolność to wielka sprawa, trzeba na nią zasłużyć – podkreślają.

Wśród artystów jest reżyser Michael Hoffman („Szczęśliwy Dzień”, „Ostatnia stacja”), Christopher Doyle, operator znany ze współpracy z Wong Kar-Waiem, autorzy zdjęć: Roberto Schaefferem („Marzyciel”), Dante Spinotti („Informator”) ale i znani Polscy tacy jak Rafał Zawierucha, który wystąpił w filmie Quentina Tarantino, pt. „Once upone a time…in Hollywood”, oraz Piotr Sobociński („Pokój Marvina, „Oczy anioła”, „Okup”).

Spot rozpoczynający serię można zobaczyć na fb oraz kanale youtube Narodowego Instytutu dziedzictwa (zobacz). Wkrótce będą tam też publikowane kolejne wywiady.

Inicjatorem poproszenia o wsparcie filmowców jest Marek Żydowicz, dyrektor Festiwalu Camerimage. Spoty zrealizowała firma Aia Asé Pictures.

- Wolność i solidarność o których opowiedzeniu, w kontekście Stoczni Gdańskiej poprosiliśmy- to wartości niezaprzeczalne i uniwersalne dla wszystkich na całym świecie, warto o nie pytać i warto je przypominać. Trzeba je szanować i doceniać- mówi Anna Gołębicka, strateg i szef projektu Stoczni Gdańskiej na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- Niezwykła historia powstania Solidarności, która zmieniły losy Europy i świata, związana z tym miejscem od dawna inspiruje artystów w różnych krajach. Bardzo nas cieszy, że naszą inicjatywę wspierają uznane filmowe autorytety, które mogą pochwalić się równie fantastycznym dorobkiem – dodaje Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

 

Realizacja: 

Director: Aia Asé

Camera & Motion Graphic: Joo Joostberens

Music: Kai Engel - Endless Story About Sun and Moon

Production: Aia Asé Pictures

Idea: Anna Gołębicka