Категории

10 stycznia 1978 - Powołanie Towarzystwa Kursów Naukowych

Tego dnia grupa 58 naukowców i artystów powołała do życia Towarzystwo Kursów Naukowych, które objęło patronat nad programem edukacyjnym działającego od listopada 1977 r. Uniwersytetu Latającego. W założeniu miało być ono poszerzeniem aktywności KOR w sferę pozapolityczną. Przewodniczącym Rady Programowej Towarzystwa Kursów Naukowych został prof. Jan Kielanowski, a jej sekretarzem Andrzej Celiński. Pomysłodawcą nazwy był Edward Lipiński. Obie nawiązywały do tradycji tajnego nauczania w okresie zaborów.

Wykłady i seminaria z historii, socjologii, ekonomii czy literaturoznawstwa odbywały się w kościołach i prywatnych domach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i we Wrocławiu. Od początku ostoją TKN był kościół św. Marcina na warszawskim Starym Mieście. Wśród wykładowców znaleźli się: Stanisław Barańczak, Władysław Bartoszewski, Marian Brandys, Andrzej Celiński, Maria Janion, Tadeusz Konwicki, Jacek Kuroń, Jan Józef Lipski, Adam Michnik, Halina Mikołajska, Barbara Skarga, Jan Józef Szczepański, Wiktor Woroszylski, Adam Zagajewski. Informacje o spotkaniach były rozpowszechniane na uczelniach za pomocą ulotek. TKN stworzyło Kasę Pomocy Naukowej przyznającą stypendia, a także prowadziło wymykającą się cenzurze działalność wydawniczą.

Spotkaniami bardzo szybko zainteresowała się Służba Bezpieczeństwa, co zaowocowało brutalnymi napadami na członków Towarzystwa i nalotami na miejsca wykładów, m.in. na mieszkanie Jacka Kuronia na warszawskim Żoliborzu. TKN zakończyło swoją działalność wraz z wprowadzeniem stanu wojennego.

KG

Fotografia: Władysław Bartoszewski, jeden z twórców TKN, Wikimedia Commons, domena publiczna.



O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.