Kategorie

Rocznica urodziny Antoniego Rząsy

Antoni Rząsa był jednym z bardziej znanych polskich rzeźbiarzy XX wieku.

Warsztatu uczył się pod kierownictwem Antoniego Kenara w zakopiańskim Liceum Sztuk Plastycznych, a w latach 1952-1973 pracował tam jako nauczyciel rzeźby. Związany na stałe z Zakopanem, zmarł tam 26 stycznia 1980 r.








Jego twórczość ogniskuje się wokół tematów chrystologicznych, głównie pasyjnych. Pojawiający się w jego pracach motyw cierpienia i bólu był reakcją na dwudziestowieczne doświadczenia człowieka, związane przede wszystkim z wojną. Pod wpływem wojennych doświadczeń powstał m.in. cykl Oświęcim, do którego należy figura przedstawiająca św. Maksymiliana Kolbego oraz wizerunek matki z dzieckiem w drodze do krematorium. Inną pracą dotyczącą tego tematu jest Droga Krzyżowa, w której figury Matki Boskiej, nawiązujące do Piety, poświęcone są bitwom pod Monte Cassino, Tobrukiem i Lenino. Sam mówił, że głównym celem jego prac miało być ukazywanie różnych stanów psychicznych człowieka, a poprzez to - próba odpowiedzi na pytania "kim jest człowiek?" i "jaki jest cel jego przemijania?".

Rząsa czerpał ze sztuki ludowej zarówno pod względem formalnym, jak i treściowym, co widać np. w pracy Chrystus przy drodze, nawiązującej wyraźnie do stylistyki przydrożnych świątków.

Antoni Rząsa był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, m.in. w 1979 r. otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.
 
ML

Fotografia: Pieta Antoniego Rząsy, Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki" w Kielcach


O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.