Kategorie

"Mapa i jej historia" - wystawa kartograficzna w PAN Bibliotece Gdańskiej

Ponad 50 rzadkich i unikatowych dzieł kartograficznych od XV wieku do współczesności obejrzeć można na otwartej w PAN Bibliotece Gdańskiej wystawie "Mapa i jej historia". Ekspozycja pokazuje jak przez wieki zmieniała się treść mapy i jej forma.

Okazją do zorganizowania wystawy są obchody Międzynarodowego Roku Mapy, ogłoszonego przez Międzynarodową Asocjację Kartograficzną, założoną w 1959 r. w Bernie (Szwajcaria).

 

"Zaczynamy od najbardziej prymitywnych rysunków mapy wykonywanych np. na korze, kościach i ścianach jaskiń. I tak przechodzimy do Ptolemeusza, map rzymskich, egipskich, chińskich. Wszystko to, oczywiście, prezentujemy w postaci odbitek z książek" - powiedziała PAP kustosz wystawy Anna Wytyk.

 

Najatrakcyjniejszą część wystawy tworzą oryginalne dzieła pochodzące ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej. Jest wśród nich ponad 30 map, w większości starych z okresu od XV do XVIII w., ale też i młodszych XIX i XX-wiecznych oraz ok. 20 atlasów, z których najstarszy powstał w XVI wieku.

 

"To najpiękniejsze mapy i atlasy, jakie posiadamy w kolekcji naszej biblioteki" - podkreśliła kustosz wystawy.

 

Na szczególne wyróżnienie zasługuje np. składający się z trzech części "Atlas morski".

 

"Jest to jeden z najpiękniejszych atlasów morskich opracowanych i wydanych pod koniec XVII w. Został opublikowany na podstawie przywileju króla Francji Ludwika XIV dla Charles'a Pene, znakomitego francuskiego kartografa, który wraz z Jeanem Dominique Cassinim jest autorem tego dzieła. Atlas po raz pierwszy został wydany w Paryżu w 1693 r. przez najwybitniejszego ówczesnego francuskiego wydawcę map Alexisa Huberta Jaillota" - wyjaśniła Wytyk.

 

Dwa kolejne tomy wspomnianego atlasu wydane zostały w Amsterdamie. Trzeci wolumin tego dzieła jest jedynym egzemplarzem w Polsce.

 

Wśród map prezentowanych na wystawie jest m.in. kolorowy plan miasta Wieliczki i trzech poziomów kopalni soli, wyrytowany w Gdańsku przez Wilhelma Hondiusa w 1645 r. oraz mapa Polski z 1626 r. otoczona ozdobną ramką, zawierającą widoki miast, postacie w strojach z epoki oraz herby Polski i Śląska.

 

Inne ciekawe eksponaty pokazywane na wystawie to np. Mapa Europy Justusa Danckertsa z drugiej połowy XVII w., rękopiśmienna mapa Żuław (1733) oraz Mapa Geologiczna Stanisława Staszica (1815), na którą naniesiono różnego rodzaju kopaliny i minerały oraz lokalizacje kopalń.

 

Wystawa kartograficzna w PAN Bibliotece Gdańskiej będzie czynna do 5 czerwca.

 

PAP - Nauka w Polsce