Kategorie

"Magiczna figurka" z Aleksandrowic

ZABYTEK MIESIĄCA - MAGICZNA FIGURKA - rzeźbiarski portret sprzed 1800 lat z osady kultury przeworskiej w Aleksandrowicach pod Krakowem

Kim był twórca rzeźby z Aleksandrowic? Brak miejscowej tradycji przedstawiania w plastyce postaci ludzkiej i duże podobieństwo do glinianych figurek znanych z terenu Dacji (obecnej Rumunii) pozwalają sądzić, że powstała ona pod  wpływem oddziaływań kulturowych z tego właśnie obszaru. A może nawet jej autorem był dacki emigrant uciekający z kraju podbitego przez rzymskie legiony?

Czym była rzeźba z Aleksandrowic? Takie figurki mogły pełnić różne funkcje, przede wszystkim kultowe. Sądzi się także, że mogły być składane do grobu jako substytut ofiary z człowieka. Zabytku z Aleksandrowic nie znaleziono jednak na cmentarzysku lub w miejscu obrzędów kultowych, ale w zwykłym obiekcie gospodarczym. Ponadto kilka cech odróżnia go od większości analogicznych figurek. W górnej części pleców wyryto trzy znaki w kształcie litery V, a dolną zaklejono. Otwór w brzuchu został zalepiony już po wyschnięciu figurki, a ręce „dołożono”  po uformowaniu torsu. Nogi zostały utrącone. Może więc jest to swoisty „magiczny artefakt” – prahistoryczna lalka voodoo?

Scenariusz - Ryszard Naglik
Opracowanie graficzne, plakat i prezentacja - Marek Grosse