Kategorie

Komunikaty PR Węgry z iskrą! – czyli Rok Kultury Węgierskiej w Polsce

Oskar i Nobel prosto z Węgier

Większość Polaków myśląc o Węgrach ma przed oczami baseny termalne, jezioro Balaton i trudny język. Czas to zmienić! Węgry to kraj wybitnych reżyserów, literatów oraz kompozytorów. Do najważniejszych twórców muzyki XX w. bez wątpienia zaliczany jest Węgier, Béla Bartók. Odrzucił on romantyczne zasady kompozycji i stworzył oryginalny styl muzyczny, zainspirowany węgierskim folklorem. Było to jedno z najbardziej radykalnych posunięć w muzyce XX wieku. Zoltán Kodály uważany jest także za jednego z najważniejszych twórców współczesnej muzyki węgierskiej. Ponadto jako wybitny pedagog, opracował dla dzieci autorską technikę kształcenia muzycznego. Warto też poznać twórczość zmarłego niedawno pisarza Imre Kertésza, laureata literackiej nagrody Nobla z 2002 r. Odkryciem tegorocznych Oskarów został debiutant z Węgier László Nemes. Jego film „Syn Szawła” został nagrodzony również Złotym Globem za najlepszy film zagraniczny. To tylko kilku z wybitnych przedstawicieli węgierskiej kultury. Właśnie dlatego od maja 2016 do końca 2017 w ramach Roku Kultury Węgierskiej Polacy będą mieli mnóstwo okazji by poznać bliżej naszą kulturę. Czekają na Was wiele ciekawych i różnorodnych wydarzeń organizowanych na terenie całego kraju, przy współpracy z węgierskimi i polskimi twórcami.








 

Literatura i nie tylko, czyli Warszawskie Targi Książek

Zaplanowany cykl imprez i wydarzeń będzie obfitował w koncerty, wystawy i inne atrakcje mające za zadanie przybliżyć bogatą kulturę węgierską niezależnie od wieku, płci czy zainteresowań – każdy znajdzie coś dla siebie. Przygodę z węgierską kulturą można rozpocząć już od 19 do 22 maja 2016 w czasie Warszawskich Targów Książki, których Węgry są Gościem Honorowym. Z tej okazji polscy czytelnicy mają możliwość wyboru spośród niespotykanej dotychczas liczby węgierskich pozycji. Czeka na nich ponad 7000 stron znakomitej węgierskiej twórczości literackiej. To idealna okazja na zetknięcie się z ciekawą lekturą: od klasyków, przez współczesnych twórców, po fascynujące opracowania historyczne. Na stoisku węgierskim nie tylko będzie można kupić książki, ale również poznać ich twórców. W planie są liczne spotkania autorskie, dyskusje dotyczące stanu czytelnictwa, speed dating wydawców, panel o i dla tłumaczy. Nie zabraknie również wydarzeń dla najmłodszych. Interesująca propozycja to muzyczne zajęcia „Rozbrykane nutki – śpiewać każdy może” prowadzone autorską metodą Zoltána Kodálya. Przygotowano również wyjątkowe warsztaty dla całej rodziny wraz z zespołem Hungarian FolkEmbassy, w trakcie których każdy może zatańczyć i zaśpiewać z wybitnymi muzykami ludowymi. Specjalnie dla wszystkich pasjonatów gotowania, zarówno początkujących, jak i tych zaawansowanych, odbędzie się spotkanie z najsłynniejszą węgierską blogerką kulinarną Zsófią Mautner. Poprowadzi ona wyjątkowe pokazy gastronomiczne wraz ze swoją polską koleżanką Agnieszką Kozak. Z wybranymi autorami można spotkać się również poza terenem targów, w trakcie wieczornych wydarzeń towarzyszących. Będą to nie tylko rozmowy o historii, ale także m.in. koncert prezentujący bardzo popularny na Węgrzech slam poetycki, podczas którego wystąpi zespół Gourmand wraz z slamerami: Istvánem Pionem, Mártonem Simonem i Kristófem Horváthem aka Színész Bobem. Ponadto z okazji wydania węgierskiego numeru „Zeszytów Literackich”, „Ostatniej gospody” Imre Kertésza oraz opowiadań Gézy Röhriga – głównego aktora filmu „Syn Szawła” – zaplanowano niezwykłe spotkanie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, pt.: „Żydzi, Węgrzy, Europejczycy: klasycy i współcześni”. Partnerem kolejnego wydarzenia zostało Warszawskie MiTo art.café.books, gdzie odbędzie się wieczór autorów współczesnych pt. „Centra i peryferie” z udziałem Johanny Bodor, Lajosa Grendela oraz Jánosa Háya.

Długa lista wydarzeń

Obecność na Targach to tylko początek atrakcji przygotowanych w ramach Roku Kultury Węgierskiej. W najbliższym czasie ruszy trasa koncertowa zespołu Vágtázó Csodaszarvas (Galopujący Cudowny Jeleń) – jednej z najważniejszych i najbardziej ekscytujących grup na węgierskiej scenie muzycznej. W planach artystów jest również nagranie singla razem z zespołami Kapela ze Wsi Warszawa oraz Čači Vorba. Ponadto w czerwcu zostanie otwarta wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi pt. „Ćwiczenia w autonomii. Tamás Kaszás we współpracy z Anikó Loránt (Ex Artists Collective)”. W czerwcu i lipcu na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie wystąpi amerykańsko–węgierski zespół Glass House Orchestra. Jesienią odbędą się natomiast obchody 60. rocznicy Węgierskiej Rewolucji 1956 r., której upamiętnieniu będą towarzyszyć, m.in.: wystawy, koncerty, konferencje czy pokazy filmów w całym kraju. Ponadto w październiku budapeszteński Teatr Narodowy wystąpi w warszawskim Teatrze Polskim. Także w tym miesiącu rozpocznie się wystawa przedstawiająca złotą epokę węgierskiego malarstwa w krakowskim Muzeum Narodowym. Przyszły rok również będzie obfitował w różnorodne wydarzenia przybliżające kulturę Węgier m.in. przegląd nowych filmów węgierskich w warszawskim Kinie Muranów, warsztaty i konferencje „Węgierska moda i design”, czy Węgrobus, który już latem wyruszy w podróż po Polsce. Zaplanowano wiele ciekawych inicjatyw, dlatego warto śledzić stronę www.kulturawegier.pl, gdzie z łatwością od połowy maja będzie można znaleźć informacje o nadchodzących wydarzeniach. Rok Kultury Węgierskiej to świetna okazja do nadrobienia zaległości lub odkrycia nas na nowo.